You are currently viewing Jak prowadzę firmę, która nie ogranicza mojego życia i pozwala na pracę w zgodzie ze sobą

Jak prowadzę firmę, która nie ogranicza mojego życia i pozwala na pracę w zgodzie ze sobą

Tego odcinka możesz posłuchać na wszystkich platformach streamingowych

Dzisiaj opowiem o tym, jak prowadzę firmę, która nie ogranicza mojego życia i pozwala na pracę w zgodzie ze sobą.

Skąd pomysł na ten temat?

Często słyszę, że to, jak żyję, stanowi dla kogoś inspirację. I tak — uwielbiam swoje życie oraz biznes, który pozwala mi żyć zgodnie z moimi zasadami. Wiem jednak, że takie życie często wywołuje w Waszych głowach różne, czasem dziwne wyobrażenia. Myślę, że najwyższy czas pokazać prawdziwe koszty takiego życia, ponieważ to, co mam dzisiaj, nie przyszło samo i nie wydarzyło się z dnia na dzień. To nie jest coś, co mi się po prostu przytrafiło ani co udało mi się osiągnąć przypadkiem.

Co oznacza dla Ciebie praca w zgodzie ze sobą?

Zanim przejdę do sedna, chciałabym, żebyś odpowiedziała sobie na pytanie: Co w praktyce oznacza dla Ciebie praca w zgodzie ze sobą? Moim zdaniem nie da się pracować w zgodzie ze sobą, jeśli nie wiemy, co to dla nas oznacza. Każda z nas może mieć własną definicję takiej pracy, ale na pewno wszystkie te definicje łączy jedno — znajomość siebie i swoich granic. Nie poznasz siebie ani swoich granic, jeśli nie działasz, słuchasz wszystkich poza sobą, nie pozwalasz sobie na błędy i pomyłki, a także jeśli ciągle jesteś wobec siebie zbyt surowa. Aby naprawdę poznać siebie, zrozumieć swoje granice i zdefiniować, czym dla Ciebie jest praca w zgodzie ze sobą, potrzebne jest działanie. Potrzebne są popełnione błędy. Potrzebny jest czas.

Dlaczego tak trudno budować biznes w zgodzie ze sobą?

Dlaczego tak trudno budować biznes w zgodzie ze sobą? To kolejne pytanie, nad którym warto się zastanowić — zwłaszcza jeśli masz chęć, pragnienie i marzenie, by tworzyć swój biznes w zgodzie ze sobą, a mimo to tego nie robisz. Dlaczego to takie trudne? Moim zdaniem przede wszystkim dlatego, że często nie wiemy, co to dla nas właściwie oznacza. Skoro nie wiem, co dla mnie znaczy praca w zgodzie ze sobą, to trudno, żebym faktycznie tak pracowała.

Ale może być też tak, że nie mamy na to czasu, ponieważ musimy zarabiać tu i teraz. Brakuje nam cierpliwości albo ograniczają nas przekonania zapożyczone z otoczenia. Bywa tak, że zapożyczamy doświadczenia osób, które obserwujemy albo mamy zapożyczenia wyniesione z pracy na etacie. 

Jak zacząć budować biznes w zgodzie ze sobą?

Krok 1: Przyjrzyj się sobie. Pierwszym krokiem jest przyjrzenie się sobie — wystarczy pięć minut każdego dnia. To naprawdę robi ogromną różnicę.

Krok 2: Przeanalizuj wydarzenia z przeszłości. Popatrz wstecz i odpowiedz sobie na pytania: Czego nie chcę? Czego chcę więcej? Określ obecne adaptacje i oceń, jak mocno wpływają one na Ciebie. Niektórzy z nas łatwiej rozpoznają swoje adaptacje, a inni będą potrzebować wsparcia. Takim wsparciem może być na przykład badanie MaxieDISC, które oferujemy w Szkole Prezesek. Dzięki niemu możemy zobaczyć, jak obecnie się adaptujemy, ale także poznać nasze naturalne style i dowiedzieć się, co możemy zrobić, by stopniowo odchodzić od tych adaptacji na rzecz stylów naturalnych.

Adaptacja nie zawsze jest czymś dobrym. Z jednej strony posiadamy zdolność adaptacyjną, która pozwala nam funkcjonować nawet w trudnych warunkach. Z drugiej strony, jeśli zbyt długo pozostajemy w takich warunkach, nasza zdolność do adaptacji zaczyna nas wypalać. Dlatego ważne jest, abyśmy wiedzieli, jakie adaptacje mamy, potrafili je kontrolować i wychodzili z nich.

Krok 3: Poproś bliskich o wsparcie. Bliskie osoby mogą pomóc Ci dostrzec to, czego być może nie zauważasz. Bardzo często nie widzimy pewnych naszych zachowań – tego, jak działamy, co powtarzamy, czy jakie mamy nawyki, które nas nie wspierają. Dlatego warto poprosić nasze najbliższe otoczenie o pomoc.

Dwa ćwiczenia, które pomogą Ci zacząć budować biznes w zgodzie ze sobą

Ćwiczenie 1: Ile lat życia Ci zostało? Pierwsze ćwiczenie polega na zastanowieniu się, ile lat zostało nam do przeżycia. Wiem, że nie każdy przepada za tego typu ćwiczeniami, ale ja akurat je lubię, ponieważ pomagają mi skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. Życie nie trwa wiecznie, dlatego wykorzystuję każdą chwilę, by przeżyć je jak najlepiej. Nie wiem, czy dożyję jutra, tygodnia, miesiąca, czy osiemdziesiątki. Ale jedno jest pewne — mogę być tu i teraz, w pełni korzystając z życia.

Załóżmy, że zostało Ci 40 lat życia. Każde działanie, które wykonujesz wbrew sobie, zabiera Ci jeden rok życia. Z kolei każde działanie, które robisz w zgodzie ze sobą, dodaje Ci rok życia. Chciałabym, żebyś wypisała teraz wszystkie te działania, dodając lub odejmując rok życia i zobaczyła, ile życia Ci pozostało. To, co zobaczymy, może być nieprzyjemne. Nagle okaże się, że większość rzeczy robimy wbrew sobie, a zamiast 40 lat życia, zostało nam na przykład tylko 5.

Chciałabym, żeby to ćwiczenie otworzyło Ci oczy i pomogło zacząć działać w taki sposób, by te pozostałe lata naprawdę się dodawały. Nawet jeśli zostanie Ci tylko 10 czy 20 lat życia, będą to wtedy najlepsze lata Twojego życia.

Ćwiczenie 2: Wymień 5 najważniejszych przeżyć swojego życia. Zadaj sobie następujące pytania: Co było takiego ważnego w tym wydarzeniu? Do czego Cię to doprowadziło? Co Ci to dało? Jakie najważniejsze dla Ciebie wartości dostrzegasz w tych historiach?

Dlaczego robimy to ćwiczenie? Po to, byś uzmysłowiła sobie, jak ważne są te działania oraz jak różne rzeczy — nawet te, które wydają się złe — prowadziły Cię do czegoś ważnego i dały Ci coś cennego. Wyciągałaś z nich wnioski, lekcje, zmieniałaś kierunek. Najczęściej te najlepsze rzeczy, które nam się przydarzają, pojawiają się po jakimś dużym kryzysie. Dlaczego? Bo to właśnie kryzys zmusza nas do zmiany kierunku działania. Jeśli wszystko jest w porządku, ale nic się nie dzieje, tkwimy w tym i przeżywamy „jakoś” to życie. Dopiero kryzys zmusza nas do reakcji i dokonujemy zmian. Bardzo często, zmuszeni do podjęcia tej zmiany, trafiamy w zupełnie inne miejsce, które okazuje się dużo lepsze niż to, w którym byliśmy wcześniej.

Pytania, które warto sobie zadać, aby Twoja firma nie ograniczała Twojego życia

Chciałabym zadać Ci kilka pytań, na które moim zdaniem musisz odpowiedzieć, jeśli chcesz, aby firma nie ograniczała Twojego życia. Możesz potraktować je jako wskazówki do rozwoju i zmiany tego, co teraz dzieje się w Twoim życiu.

  1. Czy znasz swoje wartości?
  2. Czy działasz w zgodzie z tym, co dla Ciebie ważne?
  3. Czy wyznaczasz cele?
  4. Czy analizujesz niezrealizowane cele?
  5. Czy wyciągasz wnioski ze swoich działań?
  6. Czy dbasz o swoje otoczenie?
  7. Czy korzystasz ze wsparcia?
  8. Czy celebrujesz swoje sukcesy?
  9. Czy znasz swoje granice?
  10. Czy reagujesz, gdy ktoś narusza Twoje granice?
  11. Czy Twój głos jest dla Ciebie ważny?
  12. Czy analizujesz swoje działania?
  13. Czy zmieniasz to, co nie działa?
  14. Czy dbasz o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne?
  15. Czy regenerujesz się odpowiednio?
  16. Czy masz hobby, pasję, którym się oddajesz?
  17. Czy korzystasz ze wsparcia, aby uwalniać czas?
  18. Czy określasz priorytety?
  19. Czy potrafisz odróżnić sprawy ważne od pilnych?
  20. Czy pracujesz nad swoim stresem?
  21. Czy pozwalasz sobie na błędy?
  22. Czy jesteś ciekawa siebie?

Dlaczego odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci zbudować firmę, która nie ogranicza Twojego życia?

Zadbanie o te aspekty sprawi, że będziesz wiedziała, dokąd zmierzasz. Firma stanie się narzędziem, które pomoże Ci osiągnąć cel. Będziesz świadoma, co jest dla Ciebie ważne, dzięki czemu podejmiesz świadome decyzje — wybierzesz to, co Ci służy, a odrzucisz to, co Ci nie służy. Ostateczna decyzja, jak masz działać, będzie należała do Ciebie. Przestaniesz poddawać się niepotrzebnej presji. Zyskasz dystans, zrozumiesz, co się dzieje i będziesz wiedziała, jak reagować. Zyskasz kontrolę i pokażesz sobie, że jesteś dla siebie najważniejsza.

Moja historia: Jak buduję biznes w zgodzie ze sobą?

Jak ja to robię? Przede wszystkim wiem, czego chcę, a czego nie chcę od swojego życia. Chcę wolności, która jest moją kluczową wartością. Nie chcę zamknięcia ani ograniczeń. Nie chcę biedy i nie chcę wybierać, gdy nie muszę. Chcę mieć możliwość wyboru, ale niczego nie musieć. Wiem również, jak chcę spędzać czas. Chcę jeździć na motocyklu, poznawać świat, uczyć się od najlepszych, być indywidualnie prowadzoną i codziennie czuć wdzięczność za to, co mnie otacza. Wiem też, co jestem w stanie poświęcić — pieniądze, czas, ego, dumę, rację, relacje z niektórymi ludźmi oraz obecne wygody.

Cena, którą płacę za swoje życie

Zawsze będziesz płacić cenę za to, czego pragniesz. Moja cena to relacje z bliskimi. To czas, który im poświęcam oraz narażanie siebie na coraz bardziej brutalną krytykę. Im bardziej się angażuję i staję się widoczna, tym ta krytyka staje się silniejsza. To również wyśmiewanie, które niestety nie ustaje. Płacę również swoim zdrowiem.

Co nie pozwala mi się poddać? 

Nie pozwala mi się poddać na pewno to, że widzę efekty. Gadanie innych — kiedy ktoś o mnie mówi, to oznacza, że jestem zauważona, a to daje mi pewność, że to, co robię, działa. Nie pozwala mi się poddać również strach, że życie mi ucieknie. Pomaga mi również wsparcie innych ludzi, w tym tego mojego zespołu, który obecnie zbudowałam. Dodatkowo motywują mnie momenty zatrzymania, w których doceniam to, co już osiągnęłam oraz nieustanny rozwój.

W co wierzę? Co mnie wspiera?

Wierzę, że trudne życie, wybory i decyzje dzisiaj prowadzą do łatwiejszego życia, wyborów i decyzji w przyszłości. Jeśli dziś wybiorę łatwiejszą drogę, później spotkam się z trudniejszymi wyborami i decyzjami. Wolę więc podejmować trudne decyzje teraz, aby w przyszłości cieszyć się łatwiejszym życiem.

Podsumowanie

Możesz budować firmę, która nie ogranicza Twojego życia, pod warunkiem że określisz, jak chcesz żyć, będziesz gotowa na straty, będziesz konsekwentna, cierpliwa i postawisz na współpracę. Możesz prowadzić firmę w zgodzie ze sobą, jeśli poznasz siebie, wyznaczysz granice, pozwolisz sobie na pomyłki, będziesz dla siebie dobra i otworzysz się na pomoc.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, aby Twoja firma stała się narzędziem do realizowania Twojego życia w zgodzie z sobą, poznania swoich naturalnych i adaptowanych stylów działania oraz zaplanowania działań, które pomogą Ci wyjść z adaptacji, by uniknąć wypalenia i cieszyć się satysfakcją z biznesu i życia, zapraszam do Szkoły Prezesek. Więcej informacji o ofercie znajdziesz na stronie szkolaprezesek.pl.

Autorka: Danuta Piasecka, MBA

Mentorka i doradczyni biznesowa z bogatym doświadczeniem ponad 11 tysięcy godzin pracy z klientem. Przedsiębiorczyni z 10-letnim stażem. Wykładowczyni akademicka i promotorka prac dyplomowych na kierunku MBA. Ekspertka w pozyskiwaniu klienta (wartość pozyskanych zleceń > 63 mln zł). Założycielka Szkoły Prezesek.
Prywatnie: miłośniczka jazdy hardenduro i zwolenniczka życia w życiu.
Pomagam mikroprzedsiębiorcom takim jak Ty, planować i wdrażać strategie, dzięki którym zarabiają więcej.

Osobiste zaproszenie

Byłaś już na moim szkoleniu Edulive? Jeśli nie, to zachęcam Cię do bezpłatnego skorzystania z kawałka mojej wiedzy i przekonania się czy i jak jestem w stanie Ci pomóc.

W moich bezpłatnych szkoleniach dzielę się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w zwiększaniu zysków firmy.

Dodaj komentarz